Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Aerofagia

Wymioty występują często wskutek połykania powietrza (aerofagia) jednocześnie z przełykaniem płynnego pożywienia – badanie radiologiczne wykazuje stale dużą ilość powietrza w przełyku i banię powietrzną w żołądku podczas picia i bezpośrednio potem. Jest to więc zjawisko fizjologiczne, występujące częściej u niemowląt karmionych piersią i znikające z chwilą przejścia na pożywienie papkowate lub stałe.

U niemowląt ssących pierś bardzo łapczywie spostrzega się to zwykle w większym stopniu – ujawnia to charakterystyczne głośne przełykanie. Po przełknięciu większej ilości powietrza niemowlę przerywa ssanie, zmuszone do tego uciskiem bani powietrznej.

W takich przypadkach, a również u dzieci wrażliwych, pobudliwych, wydostawanie się nagromadzonego w żołądku powietrza doprowadza do wymiotów skąpych lub też bardzo obfitych, co wpływa ujemnie na stan odżywienia dziecka.

W przeciwieństwie do wymiotów wywołanych skurczem odźwiernika, o czym mowa niżej, wymioty wskutek łykania powietrza występują już zaraz po urodzeniu i nie następują z taką silą.

Celem zapobiegania wymiotom tego typu należy po karmieniu przetrzymać niemowlę przez kilka minut w pozycji pionowej, aby mu ułatwić wydalenie nagromadzonego powietrza. Następcze ułożenie na lewym boku sprzyja przedostawaniu się pozostałej bani powietrznej do dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Niekiedy trzeba jednak przetrzymywać dziecko w pozycji pionowej przez czas dłuższy, około pół godziny, gdvż ułożenie go powoduje natychmiastowe wystąpienie wymiotów. W przypadkach uporczywych musimy przejść na pożywienie skoncentrowane albo wcześnie rozpocząć żywienie mieszane z wprowadzeniem kaszki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *