Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Białko jako budulec

Białko służy, jak wiadomo, głównie za budulec i powinno być zawarte w pożywieniu w ilości 10-15%) ogólnej wartości odżywczej, tj. na 100 nemów (kalorii) pożywienia powinno przypadać 10-15 nemów (kalorii) w postaci białka. Jest to mniej więcej ten sam stosunek, jaki istnieje w pokarmie kobiecym.

-100 gramów pokarmu zawiera 1,7 g białka, 100 nemów „ „ 1,7X6 = 10,2 nema w postaci białka. Kwasów aminowych, z których składa się białko, nie znajdujemy w żadnym innym składniku pożywienia, jest ono więc nie do zastąpienia jako materiał budulcowy.

Mniejsza jego ilość w pożywieniu, jak np. w tak ulubionej wciąż jeszcze mieszance z ‘/a lub w używanych często mączkach, jest równoznaczna z głodzeniem jakościowym ustroju niemowlęcia. Cc do mieszanek mącznych jest to zrozumiale bez tłumaczenia, zaś co do mieszanki z V* mleka wynika z następującego obliczenia:

-100 gramów 1/s mleka (70 nemów) zawiera 1 g białka, 70 nemów ‘/s „ zawiera 6 nemów w postaci białka, 100 „ Va „ „ 8,6 nemów w postaci białka. Podawanie tej mieszanki powoduje absolutny niedobór białka, a tym bardziej niedobór pewnych kwasów aminowych (patrz str. 106, 107).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *