Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Codzienne ważenie

Przy tej okazji musimy nadmienić, że codzienne ważenie nie-mowlęcia, zarówno jak i każdorazowe określanie wagowe ilości wypitego pokarmu nie zawsze jest wskazane w domu prywatnym jako stały zabieg w ciągu dłuższego okresu czasu. Zwłaszcza matki nerwowe, pobudliwe, są łatwo wyprowadzane z równowagi przez każde odchylenie wagi, chociażby przejściowe, lub przez przemija-jące zmniejszenie się ilości pokarmu. Wahania wagi niemowlęcia są objawem fizjologicznym: krzywa wagi, oznaczanej codziennie, rzadko tylko wykazuje stałą nieprzerwaną tendencję zwyżkową często występują załamania z dnia na dzień, które znikają, gdy przedłużymy przerwy pomiędzy ważeniami (ryc. 22-24).

Fakt ten jest na ogół niedostatecznie znany, wynika z niego jednak niezmiernie ważny wniosek, że jednodniowy albo nawet dwudniowy lub trzydniowy brak przyrostu wagi niekoniecznie jest wyrazem niedostatecznej ilości pożywienia. Dnia następnego wi-dzimy często przyrost normalny mimo niezmienionej ilości i jakości

pożywienia. A więc: zmiana ilości pożywienia w odpowiedniej chwili, po należytej ocenie wszystkich objawów, spokojnym lecz czujnym wyczekiwaniu, a nie szybkie przerzucanie się od ilości mniejszych do większych i z powrotem – to zasada podstawowa, jaką należy się kierować w regulowaniu żywienia niemowlęcia. Podkreślamy już tutaj, że ma ona jeszcze większe zastosowanie w dietetyce niemowlęcia żywionego sztucznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *