Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Czy należy dziecku dawać mleko jednej krowy?

Lekarz musi często odpowiadać na następujące pytanie matek mieszkających na wsi: czy należy dziecku dawać mleko jednej krowy, czy zwykłą mieszaninę mleka od wielu krów? Otóż jedną krowę łatwiej jest żywić odpowiednio do wyżej wyłożonych wskazówek. Należy tylko ściśle kontrolować stan z-drowia tej krowy, gdyż w razie jej zachorzenia możliwość ujemnego wpływu na stan zdrowia niemowlęcia jest większa niż w razie używania mleka wielu krów.

W przygotowaniu pożywienia dla niemowląt obowiązuje bezwzględna czystość, chciałoby się prawie powiedzieć: aseptyka. Bezwzględna czystość obowiązuje personel zajęty przygotowywaniem pożywienia (mycie rąk, fartuchy) należy też utrzymywać w stanie nienagannej czystości wszystkie naczynia, w których przygotowuje się mleko dla niemowląt. Naczynia, a więc buteleczki, konwie itd., należy opłukać bezpośrednio po opróżnieniu z mleka, wyparzyć i wymyć dobrze wodą z sodą (l°/o). Kto widział, w jakim stanie powracają butejeczki do kuchni mlecznej, ten nie zdziwi się, że na ten czynnik należy stale i wszędzie zwracać baczną uwagfę.

Personel, mający do czynienia z mlekiem przeznaczonym dla niemowląt, powinien być systematycznie badany na choroby zakaźne (gruźlica, nosicielstwo zarazków duru brzusznego itd.) i stale pouczany o obowiązku czystości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *