Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Leczniczo

Leczniczo staramy się przede wszystkim usunąć w miarę moż-ności szkodliwość zasadniczą, tj. poprawić warunki życia dziecka lub też wyleczyć istniejący stan chorobowy. Nie możemy tutaj, oczywiście, omawiać leczenia tych najróżniejszych stanów choro-bowych, musimy jednak zwrócić uwagę na dwa z nich, które mają wpływ na stan odżywienia dziecka. Lekarz praktyk bowiem zapo-mina często, że sprawa chorobowa, banalna i nie mająca znaczenia w późniejszych okresach życia, nabiera dużej wagi, gdy chodzi

o niemowlę. Pierwszą jest zwykły katar nosa, który doprowadza do niedrożności nosa i wskutek tego uniemożliwia ssanie: głodne niemowlę chwyta chciwie pierś, robi parę ruchów ssących i z.krzy-kiem puszcza pierś w celu zaczerpnięcia powietrza. Banalny katar może w ten sposób doprowadzić do głodzenia niemowlęcia. W ta-kich przypadkach obok leczenia ogólnego (penicylina, sulfonamidy) musimy dążyć do usunięcia niedrożności nosa’ zakrapiając przed każdym karmieniem adrenalinę:

pryszczykowym zapaleniu jamy ustnej stosujemy preparaty sulfonamidowe (cibazol w ilości 0,1 na kg wagi) oraz kilkakrotne wstrzykiwanie 2 ml cebionu, a miejscowo pędzlowanie 1°/« wodnym rozczynem błękitu metylenowego (methylen. med. cerul.).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *