Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Obliczenia dziecka

Należy tylko podkreślić z całym naciskiem, że zarówno w tym obliczeniu, jak i w każdym innym, otrzymane przez nas cyfry mogą stanowić tylko punkt wyjścia, pierwszą próbną ilość pożywienia podaną niemowlęciu lub dziecku w ogóle. Czy ilość ta odpowiada rzeczywistym potrzebom ustroju, czy też musi być zwiększona lub zmniejszona, rozstrzyga jedynie obserwowanie dziecka. Niewolnicze trzymanie się ilości obliczonych, bez ich odpowiedniej zmiany, jest błędną chęcią „wtłaczania życia w martwe formułki“.

W ocenie, czy przepisana ilość pokarmu odpowiada potrzebom niemowlęcia, kierujemy się zarówno stanem ogólnym, jak i czynnością przewodu pokarmowego i zachowaniem się krzywej wagi. Przypominamy więc raz jeszcze, że zdrowe, należycie żywione niemowlę jest zadowolone, ożywione, śpi dobrze w nocy, w pierw-szych miesiącach przesypia w zupełności przerwy między posiłkami. Czynność przewodu pokarmowego nie wykazuje żadnych zaburzeń: nie ma wymiotów, stołeczki są prawidłowe, żółte, papkowate, 2 do 4 na dobę . Bardzo często, zwłaszcza gdy liczba stolców jest nieco większa, zatracają one swój jednolity papkowaty charakter, są nieco luźniejsze (zielonkawe) i zawierają białe grudki. Jest to częstym powodem zaniepokojenia matek. Grudki te uważano dawniej za produkt niedostatecznego trawienia białka, stąd ich popularna nazwa „serki“ obecnie wiemy jednak, że składają się one przede wszystkim ze zmydlonych tłuszczów i soli ziem alkalicznych. Wszystkie te cechy przemawiają za wzmożonym ruchem robaczkowym jelit. Należy jednak nadmienić, że charakter i liczba wypróżnień same przez się, bez łączności ze stanem ogólnym i z krzywą wagi, są niedostatecznym wskaźnikiem tego, czy przepisana ilość pokarmu jest dla dziecka odpowiednia, czy też musi być zmieniona. Zobaczymy bowiem w rozdziale o patologii niemowlęcia karmionego piersią, że luźne i dość częste wypróżnienia zdarzają się u dżieci karmionych piersią i dobrze rozwiniętych ogólnie.

Dlatego też wyznaczając niemowlęciu ilości pokarmu nie mo-żemy się obejść bez ważenia go co najmniej w odstępach kilko-dniowych. Niedostateczny przyrost wagi zdrowego niemowlęcia przy piersi jest zwykle objawem zbyt małej ilości pożywienia i w stosunkowo rzadkich tylko przypadkach (w przeciwieństwie do żywienia sztucznego) powstaje wskutek przekarmienia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *