Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Odłączenie od piersi

Dalszym etapem odłączenia od piersi jest stopniowa zamiana pozostałych posiłków przy piersi na mleko krowie. Szybkość, z jakę ta zmiana następuje, zależy wyłącznie od warunków indywidualnych w każdym przypadku. Im wolniej to uskuteczniamy, tym pewniejsze na ogół otrzymujemy wyniki, tym łatwiej dziecko dostosowuje się do nowych warunków żywienia. Zwykle w czwartym kwartale nie podajemy już zupełnie pokarmu kobiecego. Należy przy tym tylko pamiętać, że w większości przypadków odstawienie od piersi w końcowej fazie odbywa się silą rzeczy znacznie szybciej niż początkowo. Mianowicie z chwilą, gdy liczba posiłków przy piersi dochodzi do 3-2 na dobę, ilość pokarmu często zmniejsza się raptownie, gdyż gruczoły mlekowe, pozbawione najsilniejszej podniety, jaką jest ssanie, pracują znacznie mniej intensywnie. Zamiana tych posiłków przy piersi na mleko krowie następuje też bardzo szybko.

W czasie odłączania, zwłaszcza gdy następuje to w szybkim tempie wskutek tych lub innych wskazań, karmicielka odczuwa niekiedy pewne dolegliwości związane z zaleganiem pokarmu w piersiach, jak uczucie napięcia, bóle, nieznaczne podniesienie temperatury itd. Podwiązanie piersi, powstrzymanie się od obfitego pożywienia, zwłaszcza dużej ilości płynów, zażywanie środków napotnych i moczopędnych zmniejszają te dolegliwości w dużym stopniu.

Niemowlę otrzymuje zamiast pokarmu kobiecego taką samą liczbę nemów w postaci mleka krowiego nie rozcieńczonego. Jeśli nie zwiększamy wartości odżywczej mleka przez dodanie węglo-wodanów (cukru), to oczywiście ilość mleka krowiego w gramach jest taka sama jak ilość pokarmu dotychczas spożywana.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *