Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Otwór w smoczku

Otwór w smoczku powinien być tych rozmiarów, by zawartość butelki po jej przechyleniu wypływała kroplami, a nie pełnym strumieniem. Używanie smoczka powoduje w szybkim czasie jego zwiotczenie i powiększenie otworu, co warunkuje zbyt szybkie pochłanianie pożywienia przez niemowlę. Niedostateczna w takich razach domieszka śliny, szybkie wypełnienie żołądka, często jednocześnie z dużą ilością powietrza – wszystko to wpływa ujemnie na czynność trawienną żołądka.

W celu uniknięcia łykania nadmiaru powietrza należy smoczek ucisnąć przed włożeniem go dziecku do ust oraz utrzymywać butelkę w pozycji dostatecznie pochylonej, by szyjka jej była całkowicie wypełniona płynem.

Wreszcie jeszcze jeden ważny szczegół, na który nie zwraca się na ogół uwagi, być może również dlatego, że trudno to zalecenie zastosować w zakładach dla niemowląt, zwłaszcza gdy liczba personelu pielęgniarskiego jest niedostateczna. W domu prywatnym natomiast matka może zawsze stosować się do tej wskazówki. Do podawania butelki matka lub osoba podająca niemowlęciu pożywienie powinna wziąć dziecko na ręce i trzymać je tak jak podczas karmienia piersią. Ułatwia to niewątpliwie kontrolę nad przebiegiem żywienia dziecka, zapobiega zachłystywaniu się, połykaniu nadmiaru powietrza itp. A następnie, co jest nie mniej ważne, stwarza między matką i dzieckiem tak ważny dla niego kontakt osobisty. Dziecko pijące butelkę w łóżeczku lub w wózku jest podwójnie stratne, gdyż jest pozbawione nie tylko pokarmu matki, ale również tego bodźca psychicznego, jakim jest niewątpliwie kontakt z matką w czasie posiłku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *