Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Praktyczne formułki

Podajemy tę formułkę dla ułatwienia pracy w życiu praktycz-nym, zaznaczając jednak, że ma ona zastosowanie dla niemowlęcia zdrowego, rozwijającego się zupełnie normalnie.

Musimy stale pamiętać, że takie ogólnikowe oznaczanie ilości pożywienia, nie biorące pod uwagę zapotrzebowania indywidualnego w zależności od rozwoju niemowlęcia, często nie wystarcza już po upływie pierwszych kilku czy kilkunastu dni. W naszych obliczeniach musimy więc uwzględnić w miarę możności ten czynnik indywidualny uzależniając ilość pożywienia od wielkości niemowlęcia, tj. od jego wagi lub wzrostu.

Bezwzględnie najpraktyczniejszy sposób obliczenia ilości pożywienia wprowadził Pirquet. Ilość pożywienia obliczamy w zależności od długości ciemieniowo-siedzeniowej niemowlęcia, oznaczonej przez Si (Sitzhöhe), czyli od wielkości, nie podlegającej wahaniom przypadkowym, tak jak to się cżęsto zdarza z wagą. Obliczona w ten sposób ilość pożywienia jest daleko pewniejsza, niż w razie obliczania jej w zależności od wagi, która w danej chwili mogła ulec wahaniom przypadkowym, zarówno zwyżkowym, jak zniżkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *