Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Propagowanie idei karmienia niemowląt przez matki

Tylko lekarz, dokładnie obznajmiony z tą dziedziną i wskutek tego sam głęboko przekonany o konieczności propagowania idei karmienia niemowląt przez matki, może stać się ośrodkiem i punktem wyjścia odpowiedniej propagandy. Odsetek niemowląt karmionych piersią jest u nas, na szczęście, wciąż jeszcze znacznie wyższy niż w większości krajów na zachodzie.

Umieralność ogólna wynosi kolejno w latach 1938, 1947 i 1949: w Poznaniu 10,0, 9,3 i 6,7% w Warszawie 10,9, 10,7 i 6,7 żywo urodzonych wobec 3-4% w wielkich miastach zagranicznych

o dużej kulturze. Dla całej Polski mamy w r. 1936 – 14,1%, w r. 1947 – 11,4%. Nie wolno nam dopuścić do najmniejszego osłabienia zbawiennego zwyczaju karmienia dzieci przez matki, lecz podtrzymywać go usilną i umiejętnie prowadzoną propagandą. Do ważnych czynników tej propagandy należą:

-1) przede wszystkim działalność i zlecenia udzielane przez lekarza praktyka bez jego pomocy i współdziałania cała akcja jest skazana na bezwzględne niepowodzenie łub w najlepszym razie tylko na bardzo powolny rozwój

-2) działalność lekarza, a zwłaszcza higienistki w przychodniach podstawowych dla matek i dzieci, których liczba ciągle wzrasta3) propaganda przez odczyty, ulotki, pokazy itd. 4) wyznaczanie premii dla matek karmiących.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *