Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Przeżuwanie

U starszych niemowląt, powyżej trzeciego miesiąca życia, spostrzegamy niekiedy zjawisko jakby przeżuwania (ruminatio), powrotu treści żołądkowej do jamy ustnej i ponownego przełykania. Są to przeważnie niemowlęta neuropatyczne, żywione sztucznie, wywołujące to zjawisko dowolnie, czemu sprzyja w ogóle niezmierna łatwość występowania wymiotów u dzieci.

Racjonalna higiena ogólna, fizyczna i psychiczna, oraz odpowiednie żywienie, niezbyt obfite, sprzyjają ustąpieniu tego objawu w miarę wzrastania dziecka.

Skurcz wpustu. Od wymiotów należy również odróżnić oddawanie przez niemowlęta małych ilości pożywienia bezpośrednio po spożyciu. Treść pokarmowa nie ma wtedy kwaśnego zapachu wymiocin. Objaw ten polega na skurczu wpustu (cardiospasmus), występującego również u starszych niemowląt neuropatycznych, broniących się w ten sposób przed spożywaniem nieprzyjemnego pożywienia papkowatego.

Spokojne, ale stanowcze postępowanie, mające na celu przyzwyczajenie dziecka do pożywienia papkowatego, po pewnym czasie przezwycięża ten opór.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *