Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Punkty zbioru pokarmu kobiecego

W rozdziałach omawiających żywienie niemowląt nadmieniamy stale, że pomimo bardzo dużych postępów w technice żywienia sztucznego nie znamy jeszcze mieszanki odżywczej, która mogłaby zastąpić bez reszty pokarm kobiecy. Potrafimy już obecnie żywić sztucznie zdrowe niemowlę tak, że rozwój jego jest prawie równie dobry jak niemowlęcia żywionego pokarmem kobiecym. Wymaga to co prawda większego wysiłku, staranności oraz umiejętności, ale jest wykonalne. Natomiast dla małych niemowląt chorych, osłabionych i wcześniaków pokarm kobiecy jest często sprawą życia i śmierci. W takich przypadkach indywidualne poszukiwanie pokarmu jest bardzo kłopotliwe i często nie osiąga pożądanych wyników. W naszym kraju problem ten znalazł rozwiązanie w utworzeniu punktów zbioru mleka kobiecego, po kilka punktów w każdym województwie. Sieć tych punktów stale się roższerza.

Kobiety mające nadmiar pokarmu mogą się zgłaszać do punktu zbioru pokarmu kobiecego i po odpowiednich badaniach lekarskich mogą oddawać pokarm za wyznaczoną opłatą. Pokarm jest ściągany jałowo pod nadzorem higienistki punktu, przechowuje się go w należytej temperaturze i wydaje na zlecenie lekarza leczącego, poradni lub szpitala.

W ten sposób pokarm kobiecy zostaje udostępniony rzeczywiście potrzebującym niemowlętom, a nie jednostkom uprzywilejowanym, jak to było kiedyś, gdy niemowlęta były indywidualnie karmione przez tzw. mamki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *