Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

TECHNIKA KARMIENIA

Karmienie, jak każda inna czynność, wymaga zachowania pewnych warunków, a ich zaniedbanie doprowadza do niepowodzenia, pomimo najlepszej woli matki i dziecka. Częstym wynikiem takich niepowodzeń jest przejście na żywienie sztuczne, związane ze szkodliwościami dla ustroju niemowlęcia, zwłaszcza w pierwszym okresie życia. Nie wystarcza tutaj ani instynkt matki, ani „doświadczone“ rady otoczenia odpowiednich wskazówek musi udzielić lekarz albo też jego pomocnice należycie wyszkolone.

Po raz pierwszy przykładamy noworodka do piersi matki po upływie 12 godzin od chwili urodzenia. Termin ten można przedłużyć do 24 godzin w za-leżności od stanu matki (ciężki poród) lub dziecka. Przerwa ta jest niezbędna dla odpoczynku matki po trudach porodu, a noworodek w tym czasie może jeszcze nie otrzymywać pożywienia. Konieczne jest jednak podawanie mu płynów celem zapobiegnięcia wysuszeniu ustroju, co jest głównym, jeżeli nie wyłącznym powodem tak zwanej gorączki noworodków . Zalecamy podawanie co pół do 1 godziny łyżeczki do herbaty jakiegokolwiek płynu (woda, rumianek) płyn ten może być nieco osłodzony zwykłym cukrem, nie jest to jednak konieczne. Natomiast należy bezwzglednie zarzucić stosowaną wciąż jeszcze sacharynę, która jest dodatkiem zupełnie niepotrzebnym, a być może też nie obojętnym.

Od samego początku stosujemy regularne podawanie pokarmu z zachowaniem nocnej przerwy. Noworodek przyzwy-czaja się do tego bardzo łatwo unikamy przez to najbardziej szkodliwego a tak jeszcze rozpowszechnionego przystawiania dziecka za każdym razem „gdy tylko zapłacze“. Systematyczne karmienie reguluje też najlepiej tryb życia niemowlęcia, kładzie pierwszą podwalinę pod normalny jego rozwój fizyczny i psychiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *