Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Wartość odżywcza

Wartość odżywcza tej mieszanki obniża się oczywiście (do 400- 500 nemów w litrze), jeśli ilość podanego cukru jest niższa, co zdarza się często. A przypominamy, że litr pokarmu zawiera 1000 nemów (660 kalorii). Ileż więcej tej mieszanki należy podać niemowlęciu, by pokryć jego zapotrzebowanie energetyczne: zamiast każdych 100 g pokarmu należałoby niemowlęciu dawać około 150-200, a nawet 250 gramów mieszanki. Jak znacznie obarcza to przewód pokarmowy i cały ustrój niemowlęcia, które, jak o tym była mowa wyżej, nie powinno otrzymywać na dobę więcej niż 800-900 gramów. Jeśli natomiast podamy mniejsze ilości tej mieszanki, to skazujemy dziecko na żywienie niedostateczne.

W chwili ustalania żywienia sztucznego musimy pamiętać, by było ono wystarczające nie tylko pod względem ogólnej liczby nemów lub kalorii, lecz by dostarczało ustrojowi niemowlęcia wszystkich składników niezbędnych do uzupełnienia i rozbudowy jego tkanek.

A więc odpowiednio do wieku i potrzeb dziecka pożywienie to powinno zawierać: białko, węglowodany, tłuszcze, składniki mineralne, wodę oraz dopełniające środki odżywcze. Niedobór częściowy, a tym bardziej zupełny brak jednego z tych składników, uniemożliwia lub bardzo utrudnia ustrojowi niemowlęcia budowę nowych tkanek stają się one mniej wartościowe. Zupełnie tak samo zbudowanie dobrego budynku jest możliwe tylko wtedy, gdy rozporządzamy odpowiednią ilością poszczególnych materiałów, budowlanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *