Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Ząbkowanie

Wreszcie musimy omówić sprawę, której rozpatrywanie na tym miejscu jeszcze przed kilkunastu laty byłoby uważane przez oficjalną pediatrię za herezję, za wypowiadanie poglądów „nienaukowych“.

Jak wiadomo, wśród matek od najstarszych czasów panował pogląd, że w wieku niemowlęcym istnieją liczne stany chorobowe związane z ząbkowaniem. Pogląd ten był o tyle niebezpieczny, że upoważniał poniekąd otoczenie niemowlęcia do spokojnego wyczekiwania w wielu chorobach nie mających nic wspólnego z ząbkowaniem, a wymagających fachowej interwencji lekarskiej. Po stwierdzeniu z biegiem czasu faktu, że w większości przypadków ten domniemany związek nie istniał zupełnie, nauka lekarska, jak to bywa zwykle, poszła zbyt daleko w kierunku przeciwnym, zaprzeczając zupełnie zależności jakiegokolwiek niedomagania niemowlęcia od wyrzynania się zębów. Dzisiaj wiemy już z całą pewnością (przynajmniej takie jest przekonanie wielu pediatrów, jak również i nasze), że taka zupełna negacja jest niesłuszna, że nawet sprawa fizjologiczna, jaką jest ząbkowanie, u osobników wrażliwych, nerwowych, neuropatycznych może wywołać pewne zaburzenia w czynności całego ustroju: podrażnienie ogólne, podniesienie ciepłoty ciała, niedostateczny przyrost wagi, zaburzenia czynności przewodu pokarmowego itd. Nie jest to jedynym wyjątkiem w patologii ludzkiej przecież również i inne sprawy fizjologiczne, jak miesiączkowanie, dojrzewanie płciowe, ciąża itd. wywołują często najróżnorodniejsze objawy chorobowe u osobników do lego skłonnych.

Widujemy rzeczywiście nierzadko występowanie wyżej wymienionych objawów u niemowląt w chwili wyrzynania się ząbków,, często z każdym ząbkiem, i natychmiastowe ich ustąpienie po zakończeniu tej sprawy fizjologicznej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *