Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Zaparcia

zapadnięte, często stwierdzamy skłonność do zaparcia, natomiast jest rzeczą na ogól mało znaną, że czasami występują w takich przypadkach wypróżnienia częste, ciemne, luźne, mało obfite. Te cechy stolców głodowych tłumaczą się małą ilością mas kałowych i przewagą zawartości żółci oraz wydzieliny błony śluzowej jelit (złuszczony nabłonek, śluz). Dlatego też głodzenie dziecka nie-rzadko jest przeoczane, nawet w przypadkach znacznego wyniszczenia i wycieńczenia. Gdy objawy te są wyraźne, rozpoznanie nie ulega dla lekarza żadnej wątpliwości, nawet bez dodatkowych zabiegów. Częściej jednak musimy potwierdzić nasze przypuszczenie przez systematyczne ważenie dziecka przed karmieniem i po każdym karmieniu, stwierdzając w ten sposób dobową ilość wypitego pokarmu. Określenie ilości pokarmu wypitego podczas jednego karmienia nie zawsze daje dokładne pojęcie o ilości dobowej, gdyż może się ona wahać dość znacznie w ciągu dnia. Określoną w ten sposób ilość dobową porównywamy z ilością, jaką niemowlę powinno otrzymać odpowiednio do swego wieku i długości ciemieniowo- siedzeniowej brakującą liczbę nemów musimy dziecku dostarczyć w innej postaci niż pokarm matki. Wynika z tego, że określenie ilości wypitego pokarmu jest konieczne przed rozpoczęciem żywienia mieszanego, nawet wtedy, gdy rozpoznanie nie ulega wątpliwości.

Brakującą liczbę nemów możemy podać dziecku w postaci od-ciąganego pokarmu kobiecego, jeśli takim rozporządzamy. Częściej jednak musimy dziecku dawać jedną z mieszanek z mleka krowiego, wyliczonych w rozdziale o żywieniu sztucznym. Tutaj omówimy tylko samą technikę dokarmiania.

Stosując żywienie mieszane musimy dążyć, by niemowlę nie przestało chętnie ssać piersi – nawet bardzo młode niemowlę w krótkim czasie dostrzega, że ssanie piersi jest pracą znacznie trudniejszą niż zdobywanie pokarmu z buteleczki. Wynik jest ten. że niemowlę zaczyna brać pierś niechętnie, nie ssie dostatecznie intensywnie, powodując przez to coraz mniejszą wydajność piersi. Próba dokarmiania kończy się przejściem na żywienie sztuczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *