Strony internetowe
    System reklamy Test
Kategorie

Zmiany chorobowe w przełyku

Ostatnio stwierdzono, że zespół chorobowy podobny do skurczu odźwiernika może powstać w przypadkach zmian chorobowych w przełyku, jak wady rozwojowe, owrzodzenia, blizny itp. W przypadkach świeżych owrzodzeń dołącza się do tego zespołu jeszcze krwawienie, nieraz nawet obfite, powodujące krwawe wymioty. Nie ma tu oczywiście guza w jamie brzusznej, wytworzonego przez skurczony lub przerośnięty odźwiernik.

Zróżnicowanie tych stanów chorobowych jest konieczne, gdyż leczenie ich jest odmienne, a przede wszystkim w przypadkach zmian w przełyku błędne i szkodliwe byłoby wykonanie operacji odżwiernika. Do zróżnicowania niezbędne jest radiologiczne badanie przełyku, a w razie dalszych wątpliwości jego wziernikowanie lub ostrożne zgłębnikowanie.

W schorzeniach przełyku leczenie internistyczne jest bardzo ograniczone. Podawanie małych, częstych i skoncentrowanych posiłków, zmniejszenie pobudliwości ogólnej mogą niekiedy odnieść pewien skutek.

Z zabiegów chirurgicznych wchodzą w grę próby rozszerzania w razie zwężenia (bardzo ostrożnie) oraz zabieg krwawy, rzadko wykonalny ze względu na trudności techniczne i wiek chorego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *